Haber

İran’da film festivaline başörtüsü yasağı

İran Kültür Bakanlığı, Ekim ayında düzenlenmesi planlanan 13. İran Kısa Film Akademisi Ödülleri’ni etkinlik afişinde açık saçlı bir kadın olduğu gerekçesiyle yasakladı.

The Guardian gazetesinin haberine göre, İran devlet haber ajansı IRNA 22 Temmuz Cumartesi günkü haberinde, ‘etkinliğin yasaklanması talimatını kültür bakanının verdiğini’ bildirdi ve söz konusu yasak kararının, ‘etkinliğin afişinde başörtülü bir kadın fotoğrafının hukuka aykırı olarak kullanılması’ üzerine alındığını yazdı.

SAÇLARINI ÖRTÜLEMEYEN OYUNCU İÇİN ‘SAĞLIK RAPORU’ DURUMU

Eylül ayında 13’üncüsü yapılacak olan film festivali ve ödül töreni bu yıl yapılacaktı. İran Kısa Film Derneği (ISFA), etkinlik afişinde 1982 yapımı “Yazdgerd’ın Ölümü” filmindeki İranlı aktris Susan Taslimi’nin bir fotoğrafını kullandı.

Kültür Bakanı’nın yasaklama kararı, başkent Tahran’daki bir mahkemenin İranlı aktris Afsaneh Bayegan’a halka açık bir etkinlikte saçını örtmediği için iki yıl ertelenmiş hapis cezası vermesinden sonra geldi. Mahkeme ayrıca Bayegan’ın “aile karşıtı kişilik bozukluğu tedavisi için haftada bir kez bir psikoloji merkezine gittiğine ve tedaviden sonra sağlık raporu sunduğuna” hükmetti.

İran’da 22 yaşındaki Mahsa Jîna Amini, Eylül 2022’de başörtüsünü düzgün bağlamadığı gerekçesiyle ‘ahlak polisi’ tarafından gözaltına alındı. Jîna Amini’nin gözaltında öldürülmesi ülke genelinde aylarca süren protestolara neden oldu. (DIŞ HABERLER)

haniajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu