Haber

Adil Karaismailoğlu: “Kanal İstanbul ile Ülkemiz, Küresel Ticarette Daha Etkin Rol Oynayacak”

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, “Mühendislik çalışmalarında 204 bilim beşerinin misyon aldığı Kanal İstanbul Projesi, tamamlandığında başta İstanbul Boğazı ve etrafındaki vatandaşlarımızın can ve mal güvenliğini sağlaması ve Boğazın tarihi ve kültürel dokusunu muhafazasının yanı sıra; boğaz giriş ve çıkışlarında günleri bulan beklemeleri azaltacaktır. Kanal İstanbul ile Ülkemiz, global ticarette daha faal rol oynayacak. Kanal İstanbul’un Sazlıdere kesiminde geçişini sağlayacak, Sazlıdere Köprüsünün inşası devam ediyor. Ayrıca, Kapıkule–Halkalı Hızlı Tren Projemizin; Kanal İstanbul’un altından geçecek halde tünelli olarak projelendirdiğimiz Halkalı-Ispartakule kısmının de inşasına başladık” dedi.

TBMM Plan ve Bütçe Komitesi’nde bugün Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı, Bilgi Teknolojileri ve Bağlantı Kurumu, Karayolları Genel Müdürlüğü, Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü, Havaalanı İşletme ve Havacılık Sanayileri A.Ş. 2021 yılı kesin hesap kanun teklifi, 2022 yılı bütçe kanun teklifi ve Sayıştay raporları görüşülüyor.

Usul hakkında kelam alan CHP Genel Lider Yardımcısı Bülent Kuşoğlu, HDP Diyarbakır Milletvekili Garo Paylan ve YETERLİ Parti Erzurum Milletvekili Naci Cinisli, Cuma günü görüşülen İçişleri Bakanlığı bütçesinde bakan Süleyman Soylu’nun sarf ettiği sözlere tepki gösterdi. CHP Genel Başkan Yardımcısı Bülent Kuşoğlu’nun yol hakkında konuşması sırasında AKP ve CHP sıraları ortasında karşılıklı sataşmalar yaşandı. Tartışma hararetlenince Plan ve Bütçe Kurul Lideri Cevdet Yılmaz oturuma orta verdi. Ortanın akabinde Ulaştırma ve Altyapı Bakan Adil Karaismailoğlu bakanlığın bütçe sunumunu yaptı. Karaismailoğlu, özetle şunları söyledi:

“2053 ULAŞTIRMA VE LOJİSTİK ANA PLANI İLE ÜLKEMİZİN GELECEĞİNİ PLANLADIK”

“Halihazırdaki gereksinimler, beklentiler ve bunların itici gücü olan gayelerin yanı sıra açığa çıkmamış muhtaçlıkları planlamalarımıza daha fazla dahil ediyor; İnsanımıza hizmet sunmak kadar, coğrafik açıdan kalkınmada eşitliğe takviye vermek amacıyla çalışıyoruz. Hazırladığımız 2053 Ulaştırma ve Lojistik Ana Planı ile ülkemizin geleceğini planladık. Türkiye’nin Ulaştırma ve Lojistik sektörüne ilişkin belirlediğimiz ulaşım vizyonumuz ile vatandaşlarımızın hareketlilik anlamında gereksinimlerini karşılarken; kıtaları, bölgeleri ve kentleri birbirine bağlayacak, ihracat odaklı gelişimi destekleyerek Türkiye’yi memleketler arası bir merkez pozisyonuna getirecektir.

“ÜLKEMİZİN ALTYAPI SİSTEMLERİNİ BÜYÜK ÖLÇÜDE TAMAMLADIK”

Ülkemizin altyapı sistemlerini büyük ölçüde tamamladık. Akıllı yollar inşa ettik, Demiryollarında değerli adımlar attık, çok modlu seyahat planlarını teşvik eden düzenlemeler yaptık, başta hareket kabiliyeti kısıtlı bireylerin erişilebilirliğini merkeze alan hareketliliği destekleyen siyasetler ve uygulamaları hayata geçirdik. Artık yeni bir ulaşım çağına giriyoruz. Elektrikli akıllı araçlar ve elektrikli şarj istasyonlarını yaygın olarak kullanmaya başlayacağız. Akıllı araçlar teknolojisi ile araçların birbirleri ortasında ve araçların etraflarıyla data transferi sağladığı otonom sürüş sistemleri için yeni gelişen mevzuatları oluşturmaya ve altyapımızı hazır hale getirmeye devam edeceğiz. Bundan evvel olduğu üzere bundan sonra da ulaşım ve haberleşme dalları her alandaki gelişmenin ana lokomotifleri olarak 2053’e uzanan yolculukta en önemli dinamikler olacak.

Bakanlığımızın faaliyet alanlarının tümü, Türkiye’nin bütünsel kalkınması için gereken altyapının temel ayaklarını oluşturuyor. Bu sorumluluğumuzun farkında olarak, 2003 yılından bu yana, ulaşım ve bağlantı alanında çok büyük ve değerli projeleri 1 trilyon 653 milyar 451 milyon TL yatırım yaparak hayata geçirdik. 20 yıllık periyotta Yatırım harcamalarımızda yüzde 60’lik pay ile Karayolu birinci sırada yer alıyor. Yıllardır ihmal edilen Demiryolu sektörünün ulaştırma yatırımlarındaki payı, iktidarlarımız döneminde sürekli artırıldı. Demiryollarının 2013 yılı yatırımlarındaki payı  yüzde 33 iken, 2022 yılında bu oranı yüzde 52’ye çıkardık. Yatırım planlamalarımıza nazaran 2023 yılında ise Demiryolu yatırımlarının hissesi yüzde 64 olacak.

“374,7 MİLYAR TL’LİK KAMU-ÖZEL İŞ BİRLİĞİ PROJESİNİ BAŞLATTIK YATIRIMLARIN YÜZDE 83’Ü TAMAMLANDI”

Yatırımların daha süratli tamamlanarak vatandaşlarımızın hizmetine sunulabilmesi, bizim için son derece kıymetli. O nedenle alternatif finansman kaynaklarını da kıymetlendiriyoruz. Bunun için özel kesimin dinamizmini de harekete geçirdik. Böylelikle toplam 374,7 milyar TL’lik Kamu-Özel İş Birliği projesini başlattık. Söz konusu yatırımların yüzde 83’ü tamamlandı. Üretimi devam eden Kamu Özel Bölüm İş Birliği projeleri ile 63,7 milyar TL daha yatırımı ülkemize kazandırmayı hedefliyoruz. Yatırım portföyümüzde 3 bin 342 proje var. Bu projelerimizin toplam büyüklüğü 991 milyar 476 milyon TL. Bu projelerde yaklaşık 447 milyar 595 milyonluk nakdi gerçekleşme sağladık. Ülke sathında yaklaşık 5000  şantiyede ve hizmet noktasında 700 bini aşan çalışma arkadaşımız ile ülkemize özveri ile hizmet ve eser üretiyoruz.

“SON 20 YILDA DEMİRYOLLARINA TOPLAM 346,6 MİLYAR TL YATIRIM YAPTIK”

Son 20 yılda Demiryollarına toplam 346,6 milyar TL yatırım yaptık. Ülkemizi Süratli Tren işletmeciliği ile tanıştırdık. Bin 460 kilometre Süratli Tren sınırı inşa ettik. Demiryolu ağımızı yüzde 19 artışla 13 bin 128 kilometreye ulaştırdık. Bakü-Tiflis-Kars (BTK) Demir İpek Yolu üzerinden Çin’den ülkemize ulaşan ve Marmaray’ı kullanarak Avrupa’ya giden tarihi İpek Yolu’nu, Demiryolu olarak canlandırdık. Rusya Ukrayna savaşı sonrası verimsiz hale gelen kuzey çizgi olarak bilinen demiryolu çizgisinde, Çin-Rusya (Sibirya) üzerinden Avrupa’ya gerçekleşen  taşımanın önemli bir kısmının ülkemiz üzerinden orta koridor vasıtası ile gerçekleştirmek için çalışıyoruz. Demiryollarımızda 2023 yılı yük taşıma hedefimiz, 55,5 milyon ton. Hızlı Tren ulaşımını ülke nüfusunun yüzde 46’sına ulaştırdık. Demiryolu atağımızın en değerli bileşeni, yük ve yolcu nakliyatının ekonomik ve hızlı bir biçimde yapılabileceği süratli tren ağımızı geliştirmek.

“ANKARA-SİVAS HT HATTININ ALTYAPI YAPIM ÇALIŞMALARINDA YÜZDE 99,67 FİZİKİ İLERLEME SAĞLADIK”

Bu kapsamda, 4 bin 262 km’lik hattımızın yapımı devam etmektedir. 5 bin 433 km’lik sınırımızın ise projelerini tamamladık. 4 bin 252 km’lik sınırın proje çalışmaları devam etmektedir. Ulaştırma ve Lojistik Master Plan öngörülerimiz doğrultusunda projelerimizi önceliklendirerek, çalışmalarımızı orta vermeden sürdürüyoruz. Ankara-Sivas HT sınırının altyapı imal çalışmalarında yüzde 99,67 fiziki ilerleme sağladık. Kısmi olarak test ve sertifikasyon çalışmaları tamamlandı. Proje 2023 yılı Nisan ayında tamamlandığında seyahat müddeti 12 saatten 2 saate düşecek. Bir diğer değerli proje Ankara-İzmir Süratli Tren sınırı, Altyapı çalışmalarında yüzde 54,6 fizikî ilerleme kaydettik. Ankara-İzmir ortasında demiryolu seyahat müddetini 3 saat 30 dakikaya düşüreceğiz. Bittiğinde 508 km’lik aralıkta yılda yaklaşık 13,5 milyon yolcu ve 90 milyon ton yük taşımayı hedefliyoruz.

Halkalı-Kapıkule Süratli Tren Projesi, İpek Demiryolu orta koridor güzergahının ülkemizden geçen kısmının Avrupa irtibatını oluşturan en değerli halkalardan birini teşkil ediyor. Projeyle; Halkalı-Kapıkule ortası yolcu seyahat müddetini 1 saat 30 dakikaya; yük taşıma müddetini ise 2 saat 30 dakikaya düşmesini hedefliyoruz.  Çalışmalar devam ediyor. Bursa-Yenişehir-Osmaneli süratli tren sınırı altyapı çalışmalarında yüzde 86 ilerleme sağladık. Ankara-İstanbul HT sınırına irtibatlı olarak 106 km uzunluğundaki Bursa-Yenişehir-Osmaneli süratli tren sınırını üst yapı inşasına başladık. Proje tamamlandığında hem Ankara-Bursa, hem de Bursa-İstanbul yaklaşık 2 saat 15 dakika olacak. Konya – Karaman Süratli Tren sınırını hizmete sunduk.

“345,1 KM KENT İÇİ RAYLI SİSTEM HATTINI TAMAMLAYIP MİLLETİMİZİN HİZMETİNE SUNDUK”

Karaman–Ulukışla ortasında ise altyapı çalışmalarını tamamladık ve üst yapı üretim çalışmalarında yüzde 55 fiziki ilerleme sağladık. Toplam 192 km uzunluğunda Aksaray-Ulukışla-Yenice Süratli Tren Projesi ile kuzey-güney aksında muhtaçlık duyulan kapasite temin edilmiş olacak. Mersin’den Gaziantep’e uzanan süratli tren çizgimizde da çalışmalarımız hummalı bir halde devam ediyor. 312,5 km’lik uzunluğa sahip 2024 yılı sonunda tamamlanması planlanan proje ile Mersin-Adana ile Gaziantep ortasında seyahat mühleti 2 saat 15 dakikaya düşecek. Ankara-Yerköy-Kayseri Süratli Tren Çizgimizle 1,5 milyon Kayserili vatandaşımızı HT çizgisine dahil ediyoruz. Bu sınırımızın da ihalesini yaptık. Kontratını imzaladık. Gebze-YSS Köprüsü- İstanbul Havalimanı-Halkalı Süratli Tren Projemizin de üzerinde ehemmiyetle duruyoruz. Lojistik faaliyetlerin, üretimin büyümesi ve gelişmesinde son derece kıymetli. Planladığımız 26 lojistik merkezden; 13’ünü işletmeye aldık. 4’ünün imali devam ediyor. Bugüne kadar toplam 345,1 km kent içi raylı sistem çizgisini tamamlayıp milletimizin hizmetine sunduk.

“7 METRO PROJESİYLE TÜRKİYE EKONOMİSİNE 22,8 MİLYAR TL KATKI SAĞLADIK”

4 vilayette üstlendiğimiz 7 metro projesiyle Türkiye iktisadına 22,8 milyar TL katkı sağladık. Hayata geçirdiğimiz metrolarla bugüne kadar 1,2 milyar yolcu taşındı.  373 milyon saat vakitten, 342 bin ton yakıttan tasarruf ettik. Karbon emisyonunda 190 bin ton azalma sağladık. 6 vilayette daha üretimi süren 12 projemiz var. Bu projeler bittiğinde ekonomimize yılda 11,1 milyar TL katkı sağlamalarının yanı sıra 146,2 milyon saat vakitten, 136 bin ton yakıttan tasarruf edeceğiz. Kent içi raylı sistemler sayesinde bilhassa büyükşehirlerimizde yaşanan trafik tıkanıklıkları çözülürken, karbon emisyonunda yılda 73 bin ton azalma olacak. Saatte 120 km ile Türkiye’nin en hızlı Metrosu unvanına sahip, dünyanın sayılı metrolarından olacak 37,5 km’lik Beşiktaş (Gayrettepe)- Kağıthane –Eyüp- İstanbul Havalimanı Metrosunun, Kağıthane-Havalimanın kesitinin üretimini tamamlandık. Sinyalizasyon testleri biter bitmez önümüzdeki günlerde açacağız. Gayrettepe-Kağıthane ortasını ise 2023 yılı Nisan ayı itibariyle işletmeye açacağız.

“HASTANENİN YOLUNU YAPMAYAN İBB METRO HATTINI DA YAPMAYACAKLARINI BAKANLIĞIMIZA BİLDİRİNCE BAKANLIĞIMIZ BU PROJEYİ DEVRALDI”

Başakşehir – Çam ve Sakura Kent Hastanesi- Kayaşehir Metrosunun üretimini tamamladık. Hastanenin yolunu yapmayan İBB metro çizgisini da yapmayacaklarını Bakanlığımıza bildirince:  ‘Hastaneye ulaşım hayat meselesidir, siyasi kavgaya alet edilemez dedik.’ Bakanlığımız bu projeyi devraldı. Yüzde 5 düzeyinde olan fiziki ilerlemeyi 28 ay zarfında yüzde 99 düzeyinin üzerine getirdik yakında açıyoruz.

İstanbul’daki bir başka projemiz ise Mevcut Kirazlı – Başakşehir Hattının doğrudan Bakırköy İDO ile bağlantısını sağlayacak Bakırköy (İDO)-Bahçelievler-Güngören–Bağcılar(Kirazlı) Metrosunun, yüzde 72’ye yakın fiziki gerçekleşmesi var. Çizgisi 2023 yılında hizmete alacağız. Bir başka sınırımız da 31,5 km’lik Küçükçekmece (Halkalı)-Başakşehir-Arnavutköy-İstanbul Havalimanı Metrosu. Tünel kazma işimizin yüzde 80’ini tamamladık. Projenin tamamını da 2023 yılında bitirmeyi planlıyoruz. Kazlıçeşme–Sirkeci Raylı Sistem ve Yaya Odaklı Yeni kuşak ulaşım Projelerinde çalışmaları da devam ediyor. 2023 yılı birinci yarısında tamamlamayı hedefledik. Altunizade-Çamlıca-Bosna Bulvarı Metrosunun çalışmaları son süratle devam etmekte olup, 2024 yılının birinci yarısında tamamlanması hedeflenmektedir.

“KÜLTÜR MERKEZİ-GAR-KIZILAY HATTINI 2023 YILI BAŞINDA AÇACAĞIZ”

Ankara’da; Atatürk Kültür Merkezi-Gar-Kızılay hattını 2023 yılı başında açacağız. Kocaeli’de; Gebze Sahil- Darıca OSB metrosunun, birinci etabını Mayıs 2023’de; tamamını 2024 başında hizmete açacağız. Kocaeli Şehir Hastanesi Tramvay Hattında çalışmalarımız devam ediyor. Kayseri, Anafartalar- HT Tramvay Hattını yılsonu hizmete alıyoruz. Bursa, Emek-Şehir Hastanesi Raylı Sistem hattıyla Bursamıza kolay ve konforlu ulaşım sağlanacak.

TÜRASAŞ ile Demiryollarında Yerli üretim altyapı kapasitesinin geliştiriyoruz. TÜRASAŞ’ın ürettiği ulusal elektrikli trenleri kullanacağız. 2 tren setinin testleri tamamlanmak üzere. Türkiye Raylı sistem bölümünde, demiryolu araçlarının üretiminde, lokomotif kurum olma gayesiyle bölüm paydaşlarını bir çatı altında toplayarak, sinerji yakaladık. Böylece raylı sistemler dalında ulusal dizayna sahip eserleri geliştirip, bu eserleri dünya pazarına açıp, marka pahasına kavuşturuyoruz. Ulusal Tren Setleri üretimi çalışmalarından edinilen deneyimler ile 225 km/saat suratında Tren Setimizin Proje çalışmalarına başladık. Ulusal tasarım ve ileri teknoloji ile Elektrikli Ana çizgi Lokomotif üretiminde dışa bağımlılığın ortadan kaldırılması için çalışmalar devam etmektedir. 1960 Yılında TCDD mühendislerince İhtilal arabasının üretildiği Eskişehir’deki fabrikamızda E5000 Projesi için Elektrikli Ana hat Lokomotif imalatına ilişkin yerli, milli üretim çalışmalarımız devam ediyor. Adapazarı’ndaki fabrikamızda üretilecek Ulusal Metro Projesi araçları birinci olarak Gaziray Projesinde kullanılacaktır.

“MOBİL ABONE SAYISI YAKLAŞIK 91 MİLYON SEVİYESİNE ULAŞTI”

Haberleşme kesiminde; Kesim büyüklüğü geçtiğimiz yıl, bir evvelki yıla nazaran yüzde 41 artarak yaklaşık 266 milyar TL’ye erişti. Mobil abone sayısı yaklaşık 91 milyon seviyesine ulaştı. 4.5 G hizmetinden faydalanan abone sayısı  83,4 milyonu aştı. 2003 yılında 23 bin olan geniş bant abone sayısının bugün  91,3 milyonu bulduğunu görüyoruz.

Ulusal Siber Olaylara Müdahale Merkezi (USOM) ve Siber Olaylara Müdahale Ekiplerimiz ile (SOME) Siber olaylara 7/24 müdahale ediyoruz. Kamu, özel sektör, sivil toplum kuruluşları ve üniversitelerle iş birliği içinde ‘Ulusal Siber Güvenlik Stratejisi ve Aksiyon Planını (2020-2023)’ hazırlandık. Kamu kurumları arasındaki veri trafiğinin daha güvenli yapılabilmesi amacıyla kamuya özel sanal bir ağ olan KamuNet’i kurduk. Kamu kurumları ortasında bin 300’den fazla hizmet, KamuNet üzerinden sağlanıyor. Evrensel hizmet projeleri ile 2 bin 575 yerleşim yerine 4,5 G hizmeti götürdük. Ayrıca tamamen yerli ve milli imkanlarla yapılan çalışmalar neticesinde ULAK 4.5G baz istasyonunu geliştirdik. Yüzde 40’ı yerli baz istasyonumuz ULAK’tır.

Türkiye Kart Projesi ile ülke genelinde tüm toplu ulaşım araçlarında kullanılabilecek bir ulusal e-ödeme kart sisteminin geliştirilmesi sayesinde tek bir kart ile ulaşım, para transferi, alışveriş vb. ihtiyaçların karşılanmasını amaçlıyoruz.

“ULUSLAR ARASI LİMAN SAYIMIZI 152’DEN 217’YE ÇIKARDIK”

Uluslararası liman sayımızı 152 den 217’ye çıkardık. Bu limanlarda elleçlediğimiz yük ölçüsü 190 milyon tondan, yaklaşık  526 milyon tona çıktı. Denizciliğimizi desteklemek için altyapı yatırımlarına da devam ediyoruz. Bu kapsamda gerçekleştirdiğimiz, 25 Milyon Ton/yıl kapasitesi ile Filyos Limanı Karadeniz’in çıkış kapısı oldu. Ayrıca Doğalgazımızın lojistik merkezi filyos limanı oldu. Bir başka liman projemiz, Rize İyidere Lojistik Limanının yapımına devam ediyoruz. 2003- 2022 Eylül ayı arasında 28 İlde 90 km sahil düzenlemesi yaptık.

Tersanelerimizde teknolojik gelişimlere uyumlu, güvenli ve çevreye duyarlı gemiler inşa ediyoruz. 1930’lu yıllarda, Türk Boğazlarından yılda geçen gemi sayısı, 3 bin düzeylerindeydi. Günümüzde ise yılda ortalama 40 bin geminin geçtiği İstanbul Boğazı’ndaki; Gemi trafiğindeki artış, gemi boyutlarının büyümesi ve özellikle tehlikeli maddeleri taşıyan tanker geçişlerinin artması, dünya mirası İstanbul üzerinde büyük baskı ve tehdit oluşturuyor. 54 iskelede günde 500 bin yolcu taşıyan şehir içi vapur ve feribotlar içinde çok ciddi kaza riski söz konusu. İstanbul Boğazı’nı kullanan gemilerin inançlı geçişi için yıllık kapasitesinin 25 bin olduğu düşünüldüğünde; bugün yaklaşık 40 bin olan trafik yükünün İstanbul Boğazı’nın seyir, can, mal ve çevre güvenliğini nasıl tehdit ettiği ortadadır.

“KANAL İSTANBUL İLE ÜLKEMİZ, KÜRESEL TİCARETTE DAHA ETKİN ROL OYNAYACAK”

Dünyadaki ticaret hacmi ve bölge ülkelerindeki gelişmeler dikkate alındığında 2050’li yılarda boğazdan geçecek gemi sayısının 78 bine ulaşacağı öngörülüyor. Mühendislik çalışmalarında 204 bilim beşerinin misyon aldığı Kanal İstanbul Projesi, tamamlandığında başta İstanbul Boğazı ve etrafındaki vatandaşlarımızın can ve mal güvenliğini sağlaması ve Boğazın tarihî ve kültürel dokusunu müdafaasının yanı sıra; boğaz giriş ve çıkışlarında günleri bulan beklemeleri azaltacaktır. Kanal İstanbul ile Ülkemiz, global ticarette daha faal rol oynayacak. Kanal İstanbul’un Sazlıdere kesiminde geçişini sağlayacak, Sazlıdere Köprüsünün inşası devam ediyor. Ayrıca, Kapıkule–Halkalı Hızlı Tren Projemizin; Kanal İstanbul’un altından geçecek biçimde tünelli olarak projelendirdiğimiz Halkalı-Ispartakule kesitinin de inşasına başladık.

Ülkemiz, Avrupa ve Dünya Havalimanları toplam yolcu trafiği sıralamasında; Dünya’da 6. Sıraya; Avrupa ülkeleri içerisinde 2. Sıraya yükselmiştir. Türk Sivil Havacılığındaki gelişim sayesinde dünyanın en geniş uçuş ağına sahip ülkelerin başında yer alıyoruz. 2003 yılında 50 ülke ile 60 noktaya uçuş gerçekleştiriliyorken bugün 130 ülkede 341 noktaya ulaştık. Türk Sivil Havacılığında global manada ses getiren yeni bir devri de İstanbul Havalimanı ile başlattık. Manisiz ve yeşil havalimanı olarak üretimi gerçekleşen projemiz sayesinde dünyanın en büyük havalimanlarından biri gözbebeğimiz İstanbul’da hizmete girmiş oldu.

“ANTALYA HAVALİMANINDA, DEVLETTEN BİR KURUŞ ÇIKMADAN YAPILACAK OLAN 765 MİLYON 252 BİN 109 EURO YATIRIMI BAŞLATTIK”

Yıllık 6 milyon yolcu kapasiteli Gaziantep Havalimanı Yeni Terminal Binasını hizmete açtık. Yıllık 2 milyon yolcu kapasiteli Tokat Havalimanı’nı hizmete açtık. Değerli bir hizmeti üstlenen Rize-Artvin Havalimanı’nı 14 Mayısta hizmete açtık. Yap-İşlet-Devret modeli ile ihale edilen Antalya Havalimanında, Devletten bir kuruş çıkmadan yapılacak olan 765 milyon 252 bin 109 Euro yatırımı başlattık, 25 yıl işletme süresi karşılığı olarak KDV dahil toplam 8 milyar 555 milyon Euro kira alacağız. Kira bedelinin yüzde 25’i, 2 milyar 138 milyon 750 bin 000 Euro Mart 2022 tarihinde devletimizin kasasına girmiştir. Yozgat Havalimanı ve Bayburt Gümüşhane Havalimanı projelerimizin çalışmalarına süratle devam ediyoruz. Çukurova Havalimanını Yap-İşlet-Devret modeli ile hayata geçiriyoruz, imali süratle devam ediyor. Şubatta ayında açmayı planlıyoruz. Kayseri’ye ve Malatya’ya yeni terminal binaları kazandırıyoruz.

İstanbul Havalimanı Avrupa’da 1., İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı Avrupa’da 6., Antalya Havalimanı ise Avrupa’da 9. sırada yer almıştır. İstanbul havalimanı bu yıl 10 ayda ağırladığı toplam 54 milyon yolcu, 351bin uçuşu ve hizmet kalitesiyle dünyanın en iyi havalimanları arasında 1 numaraya yükseldi.

“BÖLÜNMÜŞ YOL UZUNLUĞUMUZU 28 BİN 816 KM’NİN ÜZERİNE ÇIKARDIK”

Bölünmüş yol uzunluğumuzu  28 bin 816 km’nin üzerine çıkardık. 3 bin 665 km bölünmüş yol inşaatı devam ediyor. Böylece; Trafik güvenliğini artırarak kazalardaki ölüm oranını düşürdük, taşıt işletme giderlerinde tasarruf sağladık, seyahat konforunu artırdık ve süresini kısalttık. Ortalama hızı ise 40 km’den 88 km’ye çıkardık. 2003-2021 yılları ortasında Araç sayısı 8 milyondan 26 milyona çıkarken, altyapı geliştirme çalışmalarımız sayesinde can kaybını yüzde 80 seviyesinde azalttık. Yapılan yatırımlar trafiğin akıcı bir halde devamını, münasebetiyle ülkenin ticari ve toplumsal hayatının sürdürülebilirliğini temin ediyor.

Çalışmalarımızın somut olumlu çıktılarını da görüyoruz. Trafik hacmindeki yükseliş karşısında sağladığımız tasarruf da artıyor. 28 bin 816 km bölünmüş yol sayesinde yıllık  yaklaşık 55 milyar TL tasarruf sağlıyoruz. Yaklaşık  yılda 5 milyon ton daha az CO2 emisyonu gerçekleşiyor. İş gücündense yaklaşık  670 milyon saat, bir diğer deyişle yıllık 27 milyar 293 milyon TL tasarruf ediyoruz. 2003 öncesi Ülke genelinde 50 km toplam karayolu tüneli vardı. Yarın itibariyle su tutmaya başlayacağımız Yusufeli Barajı etrafına 56 km tünel yaptık. Tünel uzunluğunu 12 kat artırarak  663 km’ye çıkardık. 458 km uzunluğunda 127 adet karayolu tüneli çalışması devam etmektedir.

Önemli projelerimizden bir diğeri olan 426 km uzunluğunda, üzerinde Osmangazi Köprüsü’nün de yer aldığı Gebze-Orhangazi-İzmir Otoyolunu hizmete sunduk. Projenin tamamlanması ile İstanbul İzmir ortası 100 km kısaldı ve ulaşım 8 buçuk saatten 3 buçuk saate indi. İstanbul-İzmir Otoyolu yapılmamış olsaydı; eski yol kapasitesini doldurduğundan, seyahat suratı 40 km/saatin altına düşecek, seyahat mühleti ise 8,5 saat seviyesinden 14 saate çıkacaktı. Günde ortalama 55 bin aracın geçtiği Osmangazi köprüsü olmasaydı; saatler süren feribot seyahatinin bile yüzde 80’i yapılamayacaktı. 1915 Çanakkale Köprüsü’nün de üzerinde yer aldığı Malkara-Çanakkale Otoyolu irtibat yolları dahil 101 km’dir. 1915 Çanakkale Köprüsü, dünyanın en büyük orta açıklığa sahip asma köprüsü  ve otoyolla İstanbul-Çanakkale arası saatler süren yolculuklar 2,5 saatte inerken, Çanakkale Boğazı 6 dakikada geçiliyor. Ankara-Niğde Otoyolu, toplam 330 km uzunluğunda olan otoyolunun tamamını hizmete açarak Edirne’den Urfa’ya kesintisiz bir otoyol ağı oluşturduk. Önemli Projelerimizden olan 163 km’lik Aydın-Denizli Otoyolu Projesini de hayata geçiriyoruz.

“ULAŞIM PLANLAMAMIZI ORTAYA ÇIKAN VE GELİŞEN TEKNOLOJİK GELİŞMELERE GÖRE ŞEKİLLENDİRİYORUZ”

Kısa bir vakit sonra otonom araçlarla yollarda seyretmeye başlayacağız. Biz de Ulaşım planlamamızı ortaya çıkan ve gelişen teknolojik gelişmelere nazaran şekillendiriyoruz. U-ETDS Projesi ile Ülkemizde karayolu taşıma faaliyetinde bulunan firmaların yaptıkları faaliyetlerin anlık olarak elektronik bir halde takip edilebilmesi ve kayıt altına alınabilmesi sağlanmıştır.

“DEMİRYOLU HAT UZUNLUĞUMUZU, 2053 YILINA KADAR 28 BİN 590 KM ÇIKARTMAYI PLANLIYORUZ”

Demiryolu dalında Ulaştırma ve Lojistik Ana Planı çalışmaları kapsamında; sınırlarımızın tamamını elektrikli ve sinyalli hale getirecek, demiryolunda güç verimliliğini artıracak, süratli tren ağımızı yurt geneline yaygınlaştıracağız. Lojistik merkezlerin demiryolu entegrasyonlarını hayata geçireceğiz. 2053 gaye yılına geldiğimizde; Süratli tren irtibatına sahip olan vilayet sayısı 8’den 52’ye yükselecek; Yıllık yolcu nakliyeciliği 19,5 milyondan 269,8 milyona çıkacak, yıllık yük nakliyatı 55 milyon tondan 448 milyon tona ulaşacak. Sürdürülebilir, özgürleşen, ekonomik olarak karlı, demiryolu kesimi gelişecek, daldaki değişen mega trendlerle uyumlu ve bölüm dinamiklerini temel alan demiryolu altyapısı oluşturulacak. Toplam güç muhtaçlığının yüzde 35’i yenilenebilir enerji kaynaklarından karşılanacaktır. Ulaştırma ve Lojistik Ana Planına göre ülkemizde mevcut 13 bin 128 km olan demiryolu hat uzunluğumuzu, 2053 yılına kadar 28 bin 590 km çıkartmayı planlıyoruz.

“2053’TE FİBER ÇİZGİ UZUNLUĞU 1,5 MİLYON KM’YE ULAŞACAKTIR”

2053’te 5G teknolojisiyle yüzde 100 oranında nüfus kapsaması sağlanacak, 6G altyapısı hazırlanmış olacak, fiber sınır uzunluğu tüm ülke sathında yaygınlaşmış olacak, fiber çizgi uzunluğu 1,5 milyon km’ye ulaşacaktır. Milli güvenliğin bir parçası olan siber güvenlik alanında dünya genelinde bir marka haline gelinecek, genişleyen uydu filosu ve uluslararası iş birlikleriyle Türkiye, küresel ölçekte hizmet verebilen dünyanın en büyük 10 uydu operatöründen birine dönüştürülecektir. Tüm bu hedeflerimiz için oluşturduğumuz yatırım planı doğrultusunda Türkiye’nin geleceği için 198 milyar dolarlık yatırım planladık. Bu yatırımlar sayesinde ulusal gelire 1 Trilyon dolar, üretime 1 Trilyon 935 milyar dolar, istihdama 27 milyon kişi katkı sağlayacağız.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu
escort
istanbul escort
istanbul escort
istanbul escort
istanbul escort
istanbul escort
adalar escort
arnavutköy escort
ataşehir escort
avcılar escort
bağcılar escort
bahçelievler escort
bakırköy escort
başakşehir escort
bayrampaşa escort
beşiktaş escort
beykoz escort
beylikdüzü escort
beyoğlu escort
büyükçekmece escort
çatalca escort
çekmeköy escort
esenler escort
esenyurt escort
eyüp escort
fatih escort
gaziosmanpaşa escort
güngören escort
kadıköy escort
kağıthane escort
kartal escort
küçükçekmece escort
maltepe escort
pendik escort
sancaktepe escort
sarıyer escort
şile escort
silivri escort
şişli escort
sultanbeyli escort
sultangazi escort
tuzla escort
ümraniye escort
üsküdar escort
zeytinburnu escort
istanbul escort