Ekonomi

Memur ve emeklilere zam ne kadar olacak?

Memur ve emeklilerin gözü ve kulağı maaş artış oranlarına çevrilmiş durumda. Asgari ücretin yüzde 34’lük orta artışla 11 bin 402 TL’ye çıkarılmasının ardından şimdi de milyonlarca vatandaş “Emekli ve memur maaşına ne kadar zam yapılacak? Asgari memur ve emekli maaşı ne kadar olacak?” sorularına yanıt aramaya başladı.

Memur zammı ve emekli maaşı artışının Kurban Bayramı sonrası açıklanması beklenirken, sosyal yardım payı hariç SGK, Bağ-Kur emekli maaşı zammı ve memur zammı Haziran ayı enflasyonunun açıklanmasıyla netleşecek. TÜİK tarafından.

TÜİK’in 5 Temmuz günü saat 10.00’da açıklayacağı Haziran ayı enflasyon rakamlarının ardından memur ve emekli maaşlarına zam oranının netlik kazanması beklenirken, yapılacak zam oranıyla ilgili dikkat çekici bir değerlendirme geldi.

“Emekli zam oranı kesin yüzde 30 olacak”

SGK Uzmanı Özgür Erdursun, ‘kesinlikle’ diyerek emekli maaşlarına yapılacak zam oranını açıkladı. Erdursun, “Emekli maaşlarındaki artış oranının yüzde 30 olacağını düşünüyorum” dedi.

Erdursun’un açıklamaları şöyle:

“Emekli maaşlarında kademeli artış düzenlemesi bu kez olabilir. 7 bin 500 TL olan asgari emekli maaşını değiştirmeden kök emekli maaşlarını artırabilecekler.

Bu durumda geriye 7 bin 500 TL kalıyor. Aylık kök olarak da örnek veriyorum; Bir kişinin gerçek maaşı 7 bin TL ise yüzde 30 zam yaparak kişinin aylık maaşını 9 bin 100 TL’ye çıkarabilir.

Ya da bir kişinin gerçek maaşı 6 bin TL ise yüzde 30 zam yapılıyor ve maaşı 7 bin 800 TL oluyor.

Yani 6 bin TL’den az alan bireyler 7 bin 500 TL’ye devam ediyor. Bunun dışında yüzde 30’luk bir artış öngörüyorum.

En düşük memur maaşı şu anda 11 bin 800 TL. Bu, 11 bin 800 TL alana yüzde 85, 15 bin TL alana yüzde 85, 20 bin TL alana yüzde 85 zam şeklinde yapılamaz.

11 bin 800 TL alanlar için örnek veriyorum deniliyor; ‘6 bin 200 TL ekliyoruz yani kök aylığınızı 18 bin TL’ye çıkarıyoruz. Üstüne orantılı bir zam yapıyoruz ve bununla birlikte maaşınızı toplamda 22 bin TL’ye çıkarıyoruz.

Bu durumda en düşük memur maaşı 22 bin TL’ye çıktı; 18 bin TL alan kişinin maaşı 23 bin TL’ye çıkıyor. Bu durumda talihsizlik yaratabilir.”

karatayhaber.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu