Yaşam

Filmekimi sona erdi: 47 film 60 bin izleyiciyle buluştu

İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından 22. kez düzenlenen Filmekimi, 13-22 Ekim’de İstanbul’da, 20-22 Ekim’de ise İzmir’de izleyiciyle buluştu.

Cannes’da Altın Palmiye’ye layık görülen ‘Bir Düşüşün Anatomisi’, Büyük Ödül’e layık görülen ‘The Zone of Interest’ ve Büyük Ödül’e layık görülen ‘Kötülük Diye Bir Şey Yok’ filmlerinin yanı sıra Venedik’te ödül, ‘Priscilla’, ‘Çocuk’ ‘Balıkçıl’ ve ‘Hayat’ gibi filmlerin ön plana çıktığı Filmekimi’nde toplam 47 film gösterildi.

Filmekimi sinemaları Beyoğlu’nda Atlas 1948 Sineması, Şişli’de City’s Nişantaşı – CINEWAM Premium+, Kadıköy Sineması ve Kadıköy’de Sinematek/Sinema Evi’nde; İzmir’de Paribu Cineverse Konak İskelesi’nde gösterildi.

Filmekimi bu yıl Sofia Coppola’nın merakla beklenen filmi ‘Priscilla’ ile açılırken, Yorgos Lanthimos’un yıldız filmi ‘Poor Things’ ile son buldu.

Filmekimi’nin programında Cannes’da En İyi Senaryo ödülünü kazanan ‘Canavar’, En İyi Erkek Oyuncu ödülünü kazanan ‘Mükemmel Günler’ ve En İyi Yönetmen ödülünü kazanan ‘Şeflerin Aşkı’ gibi ödüllü ve merakla beklenen filmler yer aldı.

Zeki Demirkubuz’un 2018 yılından beri merakla beklenen ‘Hayat’ filmi dünya prömiyerini Filmekimi’nde yaptı. Aslı Özge’nin yönettiği ‘Hayat’ ve ‘Kara Kutu’nun gösterimleri sinema ekiplerinin katılımıyla gerçekleştirildi. Hayao Miyazaki, Ken Loach, Pedro Almodóvar, Sofia Coppola, Yorghos Lanthimos, Todd Haynes, Bertrand Bonello, Andrew Haigh, Michel Gondry, Catherine Breillat, Nanni Moretti gibi usta yönetmenlerin yeni filmleri Filmekimi’nde gösterildi.

Filmekimi, İstanbul ve İzmir’deki 47 sinemayı ek gösterimler dahil toplam 203 oturumda yaklaşık 60 bin izleyiciyle buluşturdu. (KÜLTÜR VE SANAT HİZMETİ)

haber-esme.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu