Haber

Açık lise kaldırıldı mı? Açık liseye geçiş kaldırıldı mı?

Milli Eğitim Bakanlığının Ortaöğretim Kurumları Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında yayımlandı. Açık liselerin kaldırılıp kaldırılmadığı sorusu da araştırılan konular arasında yer alıyor. Okullar açılmadan kısa bir süre önce açık liselerin mevcut durumu araştırılıyor. Açık liselerle ilgili son karar merak konusu oldu. Peki Açık Lise kaldırıldı mı? Açık liseye geçiş kaldırıldı mı? Detaylar haberimizde…

AÇIK ÖĞRETİM LİSESİ 4. DÖNEM SINAVLARI 2023 NE ZAMAN?

AÖL sınav sonuçları sınavların tamamlanmasını takip eden 15 gün içerisinde açıklanacaktır. AÖL (Açıköğretim Lisesi) 3. dönem sınavına katılan öğrenciler sonuçlarını Açıköğretim Kurumları Bilgi Yönetim Sisteminden öğrenebilecekler.

AÇIK LİSESİ KALDIRILDI MI?

Bakanlığın yeni düzenlemesiyle örgün ortaöğretim kurumlarından açıköğretim liselerine geçiş zorlaştı. Yönetmelik ile milli sporcular, kaynaştırma öğrencileri, koruma kanunu kapsamındaki öğrenciler, şehit ve gazi çocukları, mazeretleri Bakanlıkça onaylananlar ile örgün ortaöğretim kurumlarında öğrenim görme hakkını kaybeden öğrenciler, bu yönetmeliğe göre; Yönetmeliğin ilgili kararları, açık liselere geçiş ve geçiş yapamayacaktır.

50 ORTALAMA YETERLİ OLMAYACAK

Bakanlık, düzenlemeyle liselerde not geçmeyle ilgili çok önemli bir dizi düzenlemeye daha imza attı. Buna göre, daha önce bir üst sınıfa geçiş için gerekli olan 50 genel not ortalaması artık yeterli olmayacaktır. Öğrencilerin notu geçebilmeleri için derslerin nitelik ve kazanımlarını kazanarak eğitim ve öğretim süreçlerini tamamlamalarını sağlamak amacıyla, yıl sonu başarı puanı 50 olan en fazla 1 dersten başarısız olanlara, doğrudan bir sonraki sınıfa geçebilir. Yeni ders ortalaması 50 olan ve en fazla 3 dersten başarısız olan öğrenciler, bir üst sınıfa sorumlu öğrenci olarak geçebileceklerdir. Yönetmeliğe göre liselerde 4 ve daha fazla dersten zayıf kalan öğrenciler sınıf tekrarı yapmak zorunda kalacak.

Kaynak: Haberler.com / Gündem

haberadapazari.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu